Tristate Football

Cowboys classmates earn All-Ohio in DIV

Wyoming’s pitch and catch tandem of receiver Jake Edmonds and quarterback Andrew Marty were named First Team All-Ohio in Division to cap off their senior season.

Wyoming QB Andrew Marty (photo by Mike Noyes/TriStateFootball.com)

Wyoming QB Andrew Marty (photo by Mike Noyes/TriStateFootball.com)

Marty was the Southwest District’s offensive player of the year finishing the year season 3,202 yards passing with 43 touchdown tosses and seven rushing scores. He has verbally committed to Northwestern.

Edmonds caught 68 passes for 1,139 yards with a school record 17 touchdown receptions. He also set the Wyoming record for career receptions with 124.

Here is a look at the 2016 Division IV All-Ohio Football Team:

COLUMBUS, Ohio (AP) — The 2016 Associated Press Division IV All-Ohio football teams, as selected by a media panel.

DIVISION IV
First Team
Offense
Ends/wide receivers-Jake Edmonds, Cincinnati Wyoming, 6-feet, 185 pounds, senior; Charles Reeves, Steubenville, 6-5, 265, sr.; Jacob Peters, Carroll Bloom-Carroll, 6-3, 190, sr.; Dakota McPeak, Bellevue, 6-2, 170, jr. Lineman-Jeff Nogaj, Johnstown-Monroe. 6-5, 315, sr.; Thomas Casmir, Columbus Hartley, 6-0, 230, sr.; Nick Busher, Kettering Archbishop Alter, 6-3, 300, sr.; Devin Williams, Shelby, 6-2, 295, sr.; Trevor Stefanski, Firelands, 6-3, 315. sr.; AJ Iarussi, Struthers, 6-2, 288, jr.; Drone Moore, Steubenville, 6-1, 230, sr. Quarterbacks-Alec Foos, Bellevue, 6-1, 190, sr.; Clayton Howell, Waverly, 6-1, 190, jr.; Aaron Latiolais, Heath, 5-10, 172, sr.; Andrew Marty, Cincinnati Wyoming, 6-5, 215, sr. Backs-Marquette Dixon, Columbus Hartley, 5-10, 205, sr.; Logan Thut, Mantua Crestwood, 6-3, 205, sr.; Jeremiah Knight, Jefferson Area, 5-10, 200, sr.; Tavion Thomas, Dayton Dunbar, 6-3, 225, jr.; Justin Franklin, Johnstown-Monroe, 6-0, 195, sr. Kicker-Gabe Brkic, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-2, 165, jr.

Defense
Linemen-Brandon Siegfried, Johnstown-Monroe, 6-5, 195, sr.; Trey Uetrecht, Clarksville Clinton-Massie, 6-2, 220, jr.; Derek Rose, Shelby, 6-2, 200, sr.; Nick Mason, Perry, 6-3, 240, jr. Linebackers-Cody Kirkbride, Columbus Hartley, 6-3, 230; Logan Balbaugh, Ottawa-Glandorf, 6-0, 170, sr.; Drew Harris, Waverly, 5-11, 180, sr.; David Rueth, Kettering Archbishop Alter, 6-1, 205, sr.; Ryan LaBanc, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-1, 230, sr.; Ray Anderson, Youngstown Mooney, 6-1, 213, sr. Back-Shyoun Petteway, Steubenville, 6-0, 180, sr.; AJ Musolino, Struthers, 6-3, 205, sr.; Andy Foley, Perry, 6-2, 195, sr.; Kyle Roshong, Kettering Archbishop Alter, 6-2, 200, sr. Punter-Mark Smith, Steubenville, 5-8, 175, sr.

Wyoming WR Jake Edmonds (photo by Justin Sheldon/TriStateFootball.com)

Wyoming WR Jake Edmonds (photo by Justin Sheldon/TriStateFootball.com)

Offensive player of the year: Logan Thut, Mantua Crestwood
Defensive player of the year: Andy Foley, Perry
Coach of the year: Mark Collier, Heath

Second Team
Offense
Ends/wide receivers -Trey Pugh, Plain City Jonathan Alder, 6-5, 235, sr.; Joseph Scates, Dayton Dunbar, 6-3, 180, jr. Lineman-Kyle Yoho, Heath, 6-2, 225, sr.; Jacob Jones, London, 6-3, 283, sr.; Garrett Dostall, Cambridge, 6-2, 250, jr.; Jeff Marx, Youngstown Ursuline, 6-0, 290, sr.; Wesley Best, Hubbard, 6-1, 275, sr.; Ian Sharp, Beloit West Branch, 6-5, 275; Joe Veeneman, Cincinnati Mariemont, 6-4, 270, sr.; Adam Valenti, Germantown Valley View, 6-1, 230, jr. Alex Hoehn, Ottawa-Glandorf, 6-4, 265, sr. Quarterbacks-Clay Edler, Chillicothe Unioto, 5-10, 165, sr.; Jay Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-4, 210, jr.; Brennan Armstrong, Shelby, 6-2, 205, jr.; Konnor Roberts Byesville Meadowbrook, 6-0, 175, sr.; Justin Harvey, Carroll Bloom-Carroll, 6-2, 185, sr. Austin Mayfield, East Liverpool, 6-1, 205, sr. Backs-, Emerson Lowe, Port Clinton, 5-9, 200, sr.; Devon Brooks, Shelby, 5-8, 173, jr. Collin Genslinger, Germantown Valley View, 5-9, 185, jr.; Nick Denney, Firelands, 6-0, 175, jr.; Xavier Grant, Uhrichsville Claymont, 5-8, 164, sr.; William Lowe, Cambridge, 5-10, 170, sr.; Jared Limings, Marengo Highland, 5-10, 200, sr. Kicker-Alex Leeper, Cambridge, 5-9, 160, sr.

Defense
Linemen-Stone Day, Germantown Valley View, 6-0, 225, jr.; Hunter Alley, Johnstown-Monroe, 6-5, 205, sr.; Kolt Moore, Duncan Falls Philo, 6-3, 195, sr.; Jaylen Hewlett, Youngstown Mooney, 6-1, 225, sr.; Manni Malone, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-10, 210, jr.; Alex Andrews, Napoleon, 5-10, 185, sr. Linebackers-Daulton Brown, Heath, 6-0, 215, sr.; Nash Fry, Caledonia River Valley, 5-10, 180, sr.; RJ Martin, Amanda-Clearcreek, 5-10, 175, sr.; Garth Charlton, Cambridge, 6-1, 215, sr.; Brady Kolb, St. Clairsville, 5-11, 225, so.; Spencer Robinson, Peninsula Woodridge, 5-8, 190,,jr.; David Hernandez, Hubbard, 6-1, 220, sr.; D’Meko Pryor, Cincinnati Taft, 6-0, 215, sr.; Brandon Henderson, Lewistown Indian Lake, 5-10, 180, sr. Backs-Alex Wachendorf, Reading, 5-9, 180, sr.; Trent Basinger, Ottawa-Glandorf, 6-1, 165, sr. Punter-Cody Workman, Johnstown-Monroe, 5-11, 165, sr.

Third Team
Offense
Ends/wide receivers-Jake Humeniuk, Salem, 6-3, 212, sr.; Trent Valentine, Cambridge, 5-8, 140, so. Lineman-Mack Smith, Amanda-Clearcreek, 6-1, 265, sr.; Terry Adkins, Lisbon Beaver, 6-2, 245, sr.; Aaron Cox, Mantua Crestwood, 6-4, 220, sr. Quarterbacks-Mason Lydic, Peninsula Woodridge, 6-1, 190, jr. Backs-King Alfred Sanders, Peninsula Woodridge, RB, 5-11, 195, sr. Kicker-Noah Donatelli, Canal Fulton Northwest, 5-7, 165, sr.

Defense
Linemen-Eli Beers, Canal Fulton Northwest, 6-1, 220, jr. Linebackers-Robert Singletary, Peninsula Woodridge, 5-9, 195, jr. Backs-Bryan Blacka, Plain City Jonathan Alder, 5-11, 165, jr.; Pat Pelini, Youngstown Mooney, 6-1, 160, sr., Josh Fillkill, Fairview Park Fairview, 5-11, 176, sr.

Special Mention
Ethan Brechbill, Newark Licking Valley; Simon Romine, Heath; Miller Kronk, London; Zach Baker, Marengo Highland; Vinny Wisecarver, Carroll Bloom-Carroll; Gunner Babcock, Heath; Cam Ron Culver, Columbus Hartley; Jaden Manley, Columbus Hartley; Parker Black, Byesville Meadowbrook; Logan Williams, St. Clairsville; Jacob Mohler, Duncan Falls Philo; Trey Elerick, St. Clairsville; Sam Robinson, Wintersville Indian Creek; Lane Deal, Duncan Falls Philo; Zach Bigelow, St. Clairsville; Nathan Baker, Duncan Falls Philo; Jake Bernard, Steubenville; Robert Coppa, Wintersville Indian Creek; Collin Mathers, New Concord John Glenn; Freddie Plum, East Liverpool; Ny’Juan Robinson, Steubenville; Kyler Hooper, Zanesville Maysville; Brady Blattner, Byesville Meadowbrook; Michael Loy, East Liverpool; Zane Zimish, Steubenville; Wyatt Garabrandt, Gnadenhutten Indian Valley; Michael Clendenning, Lisbon Beaver; Rusty Hayhurst, Cambridge; Isaac Gill, Duncan Falls Philo; Winston Harper, Byesville Meadowbrook; Nick Scott, Steubenville; Keshun Jones, Streetsboro; Michael Belcik, Girard; Adam Sedzmak, Struthers; Kasey Kelleher, Peninsula Woodridge; Mark Waid, Girard; Rafael Morales, Hubbard; Kyle Stull, Ravenna Southeast; Dontae Craft, Peninsula Woodridge; Will Danklefsen, Cortland Lakeview; Landon Westover, Mogadore Field; Cole Pittman, Beloit West Branch; Michael Picone, Mantua Crestwood; Darrell Jackson, Youngstown Mooney; Jordan Fabry, Mantua Crestwood; Kolston Brewster, Perry; Josh Petruccelli, Perry; Andreus Harhalos, Parma Heights Holy Name; Jacob Allen, Perry; DeAri Todd, Lorain Clearview; Austin Norris, Jefferson Area; Hayden Makad, Perry; Josiah Tate, Pepper Pike Orange; Aidan McDonald, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin; Bobby Weber, LaGrange Keystone; Landon Peterson, Oberlin Firelands; Tre Snoddy, Pepper Pike Orange; Zach Sobota, Parma Heights Holy Name; Alex Sturgill, Conneaut; Kyler Stoller, LaGrange Keystone; Trey Minnich, LaGrange Keystone; Jack Stolar, Parma Heights Holy Name; Josh Peroni, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin; Jonah Pfeil, Vermilion; Richie Knowlton, Ottawa-Glandorf; Chris Deardorf, Kenton; Hunter Lacer, Oak Harbor; Brock Meyer, Bellevue; Jacob Raabe, Wauseon; Taylor Rollins, Port Clinton; Russell DeMarco, Port Clinton; Chase Reynolds, Wauseon; Nick Arnold, Ontario; Randy Hilton, Napoleon; Caleb Oberther, Oak Harbor; Bryce Ray, Bellevue; Darius Daniels, Port Clinton; Cade Marquez, Waverly; Tre Ivey, Chillicothe Unioto; Kory Proby, Washington Court House Washington; Zach Bartrum, Pomeroy Meigs; Gunnar Robinson, Waverly; Zach Carey, Chillicothe Unioto; Trevor Hicks, Washington Court House Washington; Garrett Mitchel, Circleville Logan Elm; Colin Woodside, Lancaster Fairfield Union; Logan Holbert, Circleville Logan Elm; Greg Brewer, Circleville; Dillon Steward, Washington Court House Washington; Zack Helton, Pomeroy Meigs; Tariq Gilbert, Waverly; Gage Savely, Waverly; Cameron Bryce, Chillicothe Unioto; William Ogg, Lancaster Fairfield Union; Seth Russell, New Lexington; Mike Klinedinst, Chillicothe Unioto; Jared Wycinski, New Lexington; Dawson Aichholz, Cincinnati Indian Hill; Cody Messer, Clarksville Clinton-Massie; Reed Aichholz, Cincinnati Indian Hill; Logan Alward, Middletown Madison; Max Evans, Middletown Madison; Brian Gerbus, Hamilton Badin; Dan Becker, Cincinnati Indian Hill; Ryan Friend, Middletown Madison; Marco Fiore, Cincinnati Indian Hill.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply